Live 17

Foto: Heidi Fossnes

Vil du ha et gratiseksemplar av Magasinet BUNAD?

Vi feirer grunnlovsdagen tre hele dager til ende med å gi bort et eksemplar av tidligere nummer av Magasinet BUNAD til alle som har lyst til å bli bedre kjent med oss.

Tilbudet gjelder kun 17., 18. og 19. mai her på nettsidene våre, og det eneste du må betale er kr. 32,- i porto.


Les mer om tilbudet og
bestill her ...
 BUNAD 1-2013_300x396

Nå er Magasinet BUNAD
nr. 1-2013 i butikken!

Magasinet BUNAD er nå vel fremme i Narvesen-kiosker og en rekke husflids- og museumsbutikker over hele landet.
Og abonnentene våre har selvsagt fått sitt eksemplar i postkassen for lenge siden.
Hvis du ikke finner Magasinet BUNAD i butikken din, kan du jo bestille et abonnement ved å klikke her ...
Bunad-050

Viktig å være bunadfin på håret, også!

I Telemark kan både jenter og gifte kvinner gå med håret vippa uten tørkle over. På samme måte kan begge bruke tørkle over vippene. Det er faktisk en fin måte å få tørkleet til å sitte godt på, hvis det ellers har lett for å gli av.
Her viser Ingrid Dillekås Adelsøn trinn for trinn hvordan du vipper håret ...


To fagre Telemarks-jenter med håret vippet. (Foto: Eva Brænd)
1

Foto: Heidi Fossnes

Glimt fra Bunaddagen på Norsk Folkemuseum på Bygdøy søndag 12. mai

Tradisjonen tro arrangerte Folkemuseet bunaddag en søndag rett før 17. mai. Oppmøtet av bunadkledte deltakere var ikke påtrengende stort i år. Kanskje hadde det litt med værforholdene å gjøre, for det var ganske surt og kaldt. 
Men konservator Anne Kristin Moe samlet interesserte besøkende til en omvisning i friluftsmuseet, der vi fikk møte bunadkledte tunverter i sine opprinnelige miljøer. Runden avsluttet med en minikonsert  av felespiller Ingrid Heieren i Sunnfjordtunet.
Cederkule 2

Nyhet: Sedertrekuler til beskyttelse av bunaden din

Nå har vi akkurat pakket opp en ny forsyning med sedertre-produkter. Nytt denne gangen er kuler av sedertre.

Disse kulene ble til en gang på 1990-tallet da de kjemiske møllkulene gikk ut av produksjon på grunn av giftige stoffer. Vondt luktet de også. Sedertre lukter derimot friskt og godt for mennesker, men er sterkt appetittnedsettende for møllarver. Det er faktisk larvene som skader stoffet; ikke den voksne møllen med vinger. Den naturlige sedertredampen hindrer larvene i å spise og ødelegge klærne dine. Sedertrekulene kan du putte i skuffer, lintøyskap, ryggsekker, oppbevaringsbokser, kofferter, bunadposer og mange andre steder.

Les mer om sedertreproduktene våre
og bestill her ...
Husfliden Bunadsbok, forside-1

Ny bok!: «Fra folkedrakt til bunad i Vest-Agder»

Temaet i denne boken er folkedrakter og bunader i Vest-Agder, og gir et godt bilde av folkedraktskikken i Vest-Agder på 1600-, 1700- og 1800-tallet. I tillegg belyser den Vest-Agder bunadens historie på 1900- og 2000-tallet.
Begrepene «bunad» og «folkedrakt», som kan være vanskelig å skille for mange, blir grundig forklart i denne boken. Den gir også godt innsyn i kildematerialet som ligger til grunn for rekonstruksjon av folkedraktskikken i området. Her er også fine bilder av en rekke gamle plagg og selvsagt viser den hvordan de forskjellige variantene av bunader fra dette fylket brukes i dag.
Boken anbefales for alle som er interessert i bunader fra dette området, enten de har en Vest-Agder bunad eller planlegger å gå til anskaffelse av en.

Les mer og bestill boken her ...
Heidi i aker 3_300x365

Er det lenge siden du har fått nyhetsbrev fra oss?

De siste gangene vi har sendt ut Magasinet BUNADs nyhetsbrev, har vi fått beskjed fra mailserveren om flere e-postadresser som brevet ikke kan leveres til. Dette kan jo være fordi spam-filteret hos mottaker slår inn, at e-postadressen er nedlagt eller at vi har fått oppgitt feil adresse. Dersom du savner Magasinet BUNADs nyhetsbrev (det siste ble sendt ut 2. mai), er det fint om du registrerer deg på nytt, ved å klikke her ...
Noss_Sogn_omslag

Ny bok fra Aagot Noss:
«Kvinneklede i Sogn»

Denne boken om draktskikken i Sogn er Aagot Noss’ bok nr. 13 om norske folkedrakter. Sogn deles inn i to draktområder: Indre og ytre Sogn. Til indre Sogn regner en kommunene Årdal, Lærdal, Aurland, Sogndal, Luster, Leikanger, Balestrand og Vik. Til ytre Sogn hører kommunene Høyanger, Gulen, Hyllestad og Solund. Aagot Noss presenterer de tradisjonelle kvinneklærne i Sogn, slik de var i 1800-årene og inn på 1900-tallet.

Les mer og bestill boken her ...
Rogaland Foto- Eva Brænd

Rokokkomotens påvirkning av våre folkedrakter

Norsk institutt for bunad og folkedrakt arrangerte en spennende temahelg for Norsk folkedraktforum på Fagernes 16.- 18. november. Trøya på bildet over er fra Finnøy i Rogaland og var utgangspunktet for mønsteret som ble tilpasset modellen på den ene gruppen. Den vakre originalen befinner seg på Stavanger Museum.
(Foto: Eva Brænd)
2012-11-20
Norges BUNADER

Ny utgave av «NORGES BUNADER og samiske folkedrakter»!

Nå har også praktboken om våre mange vakre bunader som redaktør Heidi ga ut i 1993 kommet i ny utgave etter å ha vært utsolgt fra forlaget en stund. Her er også omslaget nytt, prisen er redusert til kr 299,-, men innholdet er akkurat det samme som før.
I denne boken gir Heidi et godt innblikk i våre drakttradisjoner. Nærmere 200 bunader og samiske drakter presenteres i tekst og bilder. Bakgrunnhistorien for hver enkelt bunad blir skissert, og de enkelte draktdelene beskrives. Dessuten visers bryllupsdrakter fra hele landet og nærbilder av bunadsdetaljer.

Du kan lese mer og bestille her ...
Håndplagg ny

Ny utgave av «HÅNDPLAGG til bunader og folkedrakter»!

Denne praktboken som redaktør Heidi ga ut i 2003, er nå kommet i ny utgave etter å ha vært utsolgt fra forlaget en stund. Omslaget er nytt, prisen er redusert til kr 299,-, men innholdet er akkurat det samme som før.

Her har Heidi gravet frem norske håndverksskatter i form av gamle håndplagg og gitt dem nytt liv. Omtrent halvparten av de 100 håndplaggene som er med i boken er funnet på Norsk Folkemuseum. Resten har hun funnet på lokale museer.

Du kan lese mer og bestille her ..