Magasinet BUNAD
Foto: Laila Durán
Almgrens Daladuk i ny, lekker farge
Fargerike silketørkler er mye brukt i folkedrakter over hele Skandinavia. I arkivet hos KA Almgrens Sidenväveri och Museum i Stockholm kalles de rutete tørklene for daladukar, fordi de var spesielt populære i Dalarna.
For kort tid siden lanserte vi Almgrens Daladuk med LILLA som hovedfarge i nettbutikken vår (se bildet til høyre). Nå kommer dette flotte tørklet i en ny fargekombinasjon, hvor RØDT dominerer.

Durán Textiles har innledet samarbeid med Almgrens Sidenväveri og kopiert en daladuk på 68 x 68 cm i 100% silke med 2 cm lange frynser av renning og innslag. Originalen til tørklene kommer fra en privat samling, og har vært brukt til en folkedrakt i Dalarna.

 

Almgrens Sidenväveri har en stor samling såkalte sidensjaletter, stoffprøver og mønstertegninger bevart fra produksjonsårene 1833  til 1941; da det siste silkesjalet ble vevd i Sverige.
Disse tørklene er altså resultatet av samarbeidet mellom Almgrens Sidenväveri og Durán. Det ene har innvevd mønster på rutet bunn med lilla som hovedfarge, mens i det andre tørklet er det rødt som dominerer. Fargene er som på bildene til høyre.
Originalen er sannsynligvis vevd i Stockholm i første halvdel av 1800-tallet, og trolig hos KA Almgren Sidenväveri, som var en av Sveriges største produsenter av silketørkler. Durán Textiles har lykkes i å få fram en silkekvalitet som fullstendig tilsvarer originalen, ikke minst når det gjelder mykhet.

Pris kr 645,- (pluss porto)

Slik bestiller du:
Fyll ut og send inn bestillingsskjemaet nedenfor, så sender vi deg varene sammen med faktura.

 

 
<br>Almgrens Daladuk med RØDT som hovedfarge
Almgrens Daladuk med RØDT som hovedfarge
<br>Almgrens Daladuk med LILLA som hovedfarge
Almgrens Daladuk med LILLA som hovedfarge